Ubiel

Ubiel to wieś na terenie obecnej Białorusi z długą i niełatwą historią – po II wojnie światowej, wyludniona, przestała de facto istnieć. Wiele lat wcześniej, 5 maja 1819 roku w Ubielu urodził się Stanisław Moniuszko.

Swoistą ścieżką dźwiękową dla tego miejsca jest ambientowo-eksperymentalny projekt muzyczny o takiej samej nazwie. Jako baza do jego stworzenia posłużyło siedem kameralnych kompozycji Moniuszki, ich charakter zmienił się jednak do tego stopnia, że trudno mówić tu o adaptacji, a raczej o pochodnych, autonomicznych bytach. Jednym z podstawowych założeń autora projektu było całkowite odrzucenie klasycznego instrumentarium. Zastąpił je system modularny, urządzenia elektroakustyczne, uzupełniły harmonicznie struktury dronowe i nagrania terenowe. O wierności kompozycjom Moniuszki nie ma nawet mowy – choć momentami są one słyszalne, to już po chwili ustępują miejsca improwizacji i chaosowi. Maszyna nie da się bowiem łatwo okiełznać i zmusza do prowadzenia z nią dialogu.

Autorem muzycznej części projektu jest Piotr Dąbrowski. Ubiel na żywo to projekt audiowizualny, zaś artystą odpowiedzialnym za wizualizacje jest Tom Skof.

Muzyka projektu Ubiel ukazała się na płycie CD wydanej przez Fundację Nobiscum dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Płocka. Premiera projektu audiowizualnego oraz płyty CD odbyła się w Płockiej Galerii Sztuki 27 kwietnia 2019 r.

Recenzja w Anxious Magazine (Paweł Grabowski):